E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

HTTPS ile Güvenli Bağlantı

Chrome ve HTTP

Google Chrome ve HTTP

İnterneti daha güvenli bir hale getirmeye çalışan Google, uzun zamandır planladığı “not secure (güvenli değil)” işaretlemesini Chrome 68 ile birlikte hayata geçirmiş bulunuyor. Chrome 56 ile birlikte gelen güvenli değil uyarısı Chrome 68 ile birlikte HTTPS olmayan tüm bağlantıları “not secure(güvenli değil)” olarak işaretliyor.

Mevcut durumda, URL çubuğunda güvenli olan sitelerde yeşil bir kilit simgesi belirirken, SSL olmayan sitelerde “i” simgesi beliriyor ve bu simgeye tıklandığında giriş yaptığınız sayfada herhangi bir önemli veri girmemeniz konusunda uyarı alıyorsunuz.

Son iki yıldır HTTPS’yi yaymak için girişimlerini arttıran Google firması, kullanıcı ve web sayfası arasında gerçekleşen veri transferinin şifrelenerek yapılmasını sağlayan https platformunun interneti daha güvenli bir hale getireceğini düşünüyor.

http https

Peki ziyaretçiler ile web sitesi arasında gerçekleşen iletişim http protokolünde neden güvensizdir? Bu protokolde şifrelenmeden aktarılan veriler başkaları tarafından gözetlenebilir yada değiştirilebilir. Bağlantılarda aktarım görevini gerçekleştiren sunucular, art niyetli kullanılması durumunda site içeriklerini değiştirip istediği reklamı web sitenize ekleyebiliyor. Dolayısıyla verilerinizi şifreleyerek aktaran https protokolünün çok daha güvenli bir bağlantı sağladığı söylenebilir.

Google ilerleyen günlerde bu konuya dair daha fazla adım atmayı planlamaktadır. Örneğin url çubuğunda beliren yeşil kilidin daha belirsiz hale getirilerek bu durumun artık varsayılan bir durum olduğu kanısı oluşturmak bu planlardan birisi olacak. Chrome 70 in gelişiyle birlikte siyah olan güvenli değil yazısı kırmızı olarak gösterilip kullanıcıların negatif algılarını HTTP web sitelerine karşı daha da arttırmak bir diğer planlanan adım olarak düşünülmektedir.

Özetle, zamanla HTTPS sitelerdeki güvenli yazısı ve simgesi zamanla ortadan kaldırılarak bu durum varsayılan olurken, http sitelerdeki güvensizlik işaretleri daha da belirginleştirilecek ve anormal bir durum algısı yerleştirilerek secure olmayan web sitelerinin yaşama şansı ortadan kaldırılacaktır. Şimdiden pozisyonunuzu almanızı tavsiye ederiz.

DİĞER YAZILAR

25/07/2018 : Web Tasarım