E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

Reklam Verirken Hangi Platformu Seçmeliyim ?

Google mu Facebook mu?

Google Adwords mü Facebook mu ?

Potansiyel müşterilerinizi arttırmak yada markanıza dair belli bir bilinç geliştirmek için  zaman zaman Facebook yada Google Adwords gibi platformlara reklam vermiş olduğunuzu varsayıyorum. Eskiden çok  az miktarlarda ücret karşılığında hızlı bir şekilde dönüşüm elde ederken artık bu rakamların giderek arttığının farkına varmışsınızdır.  Yapılan bir çalışmaya göre son on yılda Google Adwords Ağlarındaki ortalama tıklama başına maliyet(TBM) dört kat arttı. Durum böyle iken artık adwords hesabınızın kötü yönetilmesi gibi bir lükse sahip olmadığınızı ifade etmek isterim.

facebook adwords

Eğer kampanyanız kötü yönetiliyorsa bir servet harcasanız da elde ettiğiniz sonuç sadece  işe yaramaz ziyaretler olabilir. Rekabetçi bir anahtar kelime için teklif savaşına kapılmak elde edeceğiniz getiriden daha fazlasını harcamanıza sebep olabilir. Google adwords, dünyanın en büyük ve en popüler reklam platformu olmasına rağmen tek seçenek değildir. Facebook, Bing, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi kanallarda ihtiyacınız olan ziyaretçi trafiğini sağlayacaktır.

Burada sorulması gereken hangi platform bana ne sağlar?  Bu sorunun cevabı sizin hangi kapsamda faaliyet yürüttüğünüz ve reklamdan beklentinize bağlıdır.

Örneğin B2B gibi bir ticaret modelinde hizmetinizi diğer işletmelere satarken yalnızca ürün yada hizmet çözümünüzü arayacak kişileri hedeflemeniz önerilir. Bu durumda Google adwords veya doğrudan reklam harcaması en iyi getiriyi sağlayacaktır. Facebook, son zamanlarda B2B pazarlama alanındaki reklam harcamaları için rekabet etmek üzere bazı değişiklikler yaptı. Müşteri hedefleme üzerine kurgulanmış reklam üretimi konusunda oldukça yol aldığı da söylenebilir. Dolayısıyla pazarlama bütçenizin çoğunu Adwords e ayırsanız bile, reklamlarınızı Facebook’ta test edip nasıl sonuçlar aldığınıza bir bakmanızı tavsiye ederiz.

B2B şirketiniz için AdWords veya Facebook’ta ne kadar reklam yaparsanız yapın, ziyaretçileri  reklam platformlarında her zaman aynı anda yeniden hedeflemelisiniz . Hangi kanalı tercih etmiş olursanız olun, web sitenize veya açılış sayfalarınıza trafik üretmek için önemli bir yatırım yapmaya karar vermişseniz, neden potansiyel tüketicinin aklında kalmaya devam etmiyorsunuz ? Her iki platformda da, herhangi bir reklam yorgunluğunu en aza indirmek için onu açıp çeşitli reklamlar kullanmanız önerilir. Özellikle Facebook ile, reklamlarınızın ilgi çekici ve taze olmaya devam etmesini sağlamak için çeşitli reklam türlerini (video veya tekil resim reklamlar) kullanmak akıllıca bir fikirdir  .

Gelelim B2C işletmelere. Bu modele uyan firmalar içinse Facebook plaformunun daha uygun olduğu görülmektedir. Bu ticaret modelinde hedef doğrudan tüketici olduğu için facebookta bolca zaman geçiren bireysel kullanıcılar potansiyel müşteri portföyünüzü oluşturacaktır.

Facebook genellikle B2C şirketleri için iyi bir reklam platformu olmasına rağmen, AdWords’ü daha iyi bir seçenek haline getiren bazı durumlar vardır.

Niş Ürünler: Niş ürünleri Facebook üzerinden  pazarlamanın yönetimi zor olabilir. Çünkü Facebook reklam platformu, insanların verdiği ve ortaya çıkardığı veriler kadar iyidir. Reklamını yapmaya çalıştığınız özel ürünler için, dönüşüm hunisinin hangi aşamasında olursanız olun hedef pazarınız oldukça sınırlıdır.

Pahalı Ürünler : İnsanlar genelde sıkıldıklarında Facebook a girerler yada arkadaşlarının neler yaptığını görmek için arada bir bakarlar hesaplarına. Bu nedenle ürün veya hizmet aramak gibi bir kavram yerine hedeflenmiş profillere reklam göstermek Facebook’un temel reklam stratejisidir. Dolayısıyla bir cüzdan yada çanta satmak veya hizmetinizin reklamını yapmak mantıklı olurken lüks bir ev yada araba satmak çokta mantıklı olmayacaktır.

Sonuç olarak, anahtar kelimeler ile arama yapıldığında potansiyel müşterilere ulaşmayı hedefliyor iseniz Google adwords, belli bir hedef kitleye belli ve pahalı olmayan bir ürün satmak yada hizmetinize dikkat çekmek istiyorsanız Facebook reklamlarını tercih edebilirsiniz.  Her iki seçenekte de gereğinden fazla para harcamadan verimli sonuçlar almak için reklam ve kampanyalarınızın profesyonel bir ajans tarafından yürütülmesinde fayda var.

DİĞER YAZILAR

12/06/2019 : Web Tasarım