E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

İYİ VE KALİTELİ WEB SİTESİ YAPIMI

Kusursuz web sitesi yaptırmanın yolları

KALİTELİ WEB SİTESİ NASIL YAPTIRILIR?

İyi ve kaliteli bir web sitesi nasıl olmalıdır sorusunun cevabı oldukça karmaşık ve uzun olabilir. Milyonlarca web sitesinin içinde hangisi iyidir hangisi kötüdür ayrım yapmak her zaman doğru sonuçlar ortaya çıkarmayabilir. Web tasarım ajansları açısından kaliteli web sitesi denildiğinde ne anlaşıldığını anlatarak konuyu açıklamaya çalışacağız.

Bir önceki yazımızda “web tasarım yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler” hakkında yazmıştık. Web sitesi yaptırmak isteyen kişi ve kurumlara yol göstermesi açısından önceki yazının devamı niteliğinde olan bu makalemiz ilgililer için oldukça faydalı olacaktır.

Yeni bir web sitesi yaptıracak veya mevcut web sitenizi yenileteceksiniz. Uygun bir web ajansı buldunuz ve anlaştınız. Detayları konuştunuz ama biraz kafanız karıştı ve nasıl bir sonuç elde edeceğinizden emin değilsiniz. İşte bu noktada iyi web sitesinde olması gerekenler size yol gösterecektir.

Kaliteli Web Sitesi

Maddeler halinde yazalım ki daha anlaşılır olsun.

KALİTELİ İÇERİK

Web sitenizin içeriği yazı ve fotoğraflardan oluşur. Yayınlayacağınız yazılar kesinlikle kopya olmamalı ve bir sayfada en az 250-300 kelime olmalıdır. Bu arama motorlarının standartlarındandır ve sayfa puanı için ne kadar çok yazı olursa o kadar değerli olur. İnsanların “ziyaretçiler yazı okumayı sevmiyor, ne kadar kısa olursa o kadar iyidir” demelerine bakmayın. Yazı okunmasa bile çok olması göz doldurur, sayfadaki konuya özenildiğinin işaretidir ve en önemlisi arama motorları için yeterince içerik oluşturmuş olursunuz.
Yazılarınız hazırlanırken anlam bütünlüğüne, imla kurallarına ve akıcılığa dikkat edilmesi gereklidir. Yazabiliyorsanız kendiniz yazın, vakit bulamıyorsanız profesyonel bir metin yazarı veya ajanstan hizmet alın. Kesinlikle kalemine güvenmediğiniz birisine bu işi havale etmeyin.

Bir örnek verelim;
Büyük bir şirketler grubu web sitelerini yeniletiyordu. Görsel tasarımları yaptık, sayfalar ve fotoğraflar hazırdı. Yeni metinleri de gönderdiler. Tesadüfen metinlerin kopya olduğunu anladık. En yakın iki rakibin web sitelerindeki yazılar alınmış ve karıştırılarak yeni bir metin ortaya çıkarılmış. Bu durumu şirket yetkilisine ilettiğimizde çok şaşırdı ve bu işi şirket muhasebecisine verdiklerini, basılan kataloglarda da aynı metinlerin kullanıldığını söyledi. Çok vahim bir durumdu.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve rakiplerinizin önüne geçebilmek için web sitenizdeki yazılara mutlaka gereken önemi gösterin.

Diğer önemli içerik fotoğraflardır. Profesyonel fotoğraf çekim hizmeti almak web sitenizin görsel kalitesini ciddi şekilde arttıracaktır. Başka sitelerden fotoğraf almamaya çalışın. Gerekirse kendiniz kompakt makina veya kaliteli bir cep telefonuyla da çekim yapabilirsiniz. Eski veya kopya fotoğraf kullanmaktan daha iyi sonuç alacaksınız.

Yazı ve fotoğraf konusunda, sitenizi yapan web ajansına mutlaka site içi SEO kurallarına uymaları konusunda uyarıda bulunun sonra da kontrol edin.

Kendiniz içerik eklemek istiyorsanız mutlaka kullanımı kolay bir kontrol paneli olan içerik yönetimli web sitesi yaptırın.

GÖRSEL TASARIM

Web sitenizin tasarımı mutlaka özgün olmalıdır. Ajansınızla anlaşma yaparken bu konuyu mutlaka belirtin. Daha sonra web sitenizin aynısını başka bir yerde görüp şok olmaz, rakipleriniz karşısında zayıf görünmezsiniz.
Önemli noktaları sıralarsak;

 1. Sitenizin renkleri kurumsalınızla uyumlu olmalı ve karışık olmamalıdır.
 2. Ziyaretçi aradığı bilgiye kolayca ulaşabilmeli ve her sayfadan sizinle iletişime geçebilmelidir.
 3. Sayfa tasarımı güncel web modasına uygun olmalı, eski görünmemelidir.
 4. İnternete bağlanabilen her cihazda düzgün görüntülenmeli, gerekirse mobil cihazlar ve akıllı TV’ler için ayrı sürümleri olmalıdır.
 5. Gereksiz hareketli nesneler ve animasyonlar olmamalıdır.
 6. Cep telefonu ve tabletlerde görüntülenemediği için Flash içerikler kullanılmamalıdır.
 7. Genel görünüm sektörünüze uygun olmalıdır.

KODLAMA

Web sitenizin görselliği kadar kodlama yapısı da hız ve işlevsellik açısından önemlidir. Kodlama yapılırken en güncel kod teknolojileri kullanılmalıdır. Bu madde teknik bir konu olduğu için ancak internet sitenizi yapan web ajansına talebinizi bildirebilirsiniz.

GÜNCELLİK

Sitenize devamlı ziyaretçi çekebilmenin ve arama motorlarında yükselmenin yolu sitenize sürekli yeni içerik eklemekten geçer. Ziyaretçileriniz için faydalı içerikler ürettiğiniz sürece kazanırsınız. Eğer bu sizin için mümkün değilse, RSS ile faydalı sitelerden içerik çekebilirsiniz. Kısmen de olsa siteniz için fayda sağlayacaktır.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Mutlaka sosyal medya hesaplarınız olmalı ve insanların sizi takip etmesi için bunları web sitenizde yayınlamalısınız. Sitenizle ilgili içerikleri ve yeni güncellemeleri özellikle Facebook, Google+, Pinterest ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda takipçilerinize duyurun. Ayrıca sayfalarınıza kolay paylaşım için AddThis gibi servislerden veya özel olarak paylaşım butonları ekleyin. Ne kadar çok paylaşım olursa o kadar çok ziyaretçi çekersiniz.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Eğer özel SEO hizmeti almıyorsanız, web sitenizi yapan ekibin temel site içi SEO kurallarını uyguladığından emin olun.
Basitçe sıralarsak;

 • Sayfa başlıkları (page title)
 • Sayfa açıklamaları (meta description)
 • Resim etiketleri (alt)
 • Bağlantı etiketleri (link title)
 • Yazı içinde anahtar kelimelerin vurgulanması
 • Düzgün bağlantı yapısı
 • Site haritası
 • Ve benzeri noktaların atlanmadan yapılması gereklidir.

SUNUCU

Web sitenizi yayınlayacağınız / yayınlatacağınız sunucu kesintisiz olmalı, yeterince hızlı olmalı ve sürekli teknik destek alabilmelisiniz. Ziyaretçi yoğunluğunuz ülke dışındaysa uluslararası bir hosting firmasından hizmet almalısınız. Türkiye içi site yayını için özellikle yerli barındırma firmalarıyla çalışılmasını öneriyoruz. İyi bir web ajansı zaten size bu alternatifleri sunacaktır.

Sonuç olarak kaliteli ve iyi bir web sitesi için yukarıda yazdığımız hususlara uygun çalışılması gereklidir. Bu yazımızda sadece genel bir çerçeve çizmeye çalıştık. Kaliteyi belirleyen başka unsurlar da var elbette. Hepsi ayrı yazı konusu olduğu için şimdilik burada bitiriyoruz.

Siz de kurumsal bir web tasarım ajansından hizmet almak ve kaliteli bir web sitesi yaptırmak için bizimle çalışabilirsiniz.

DİĞER YAZILAR

15/04/2014 : Yasin