E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

Yasin

Yazar Arşivi

İYİ WEB TASARIMI VE FAYDALARI

İyi web sitesi yaptırmanın faydaları

İyi hazırlanmış kaliteli bir web sitesi bize ne kazandırır?

Kurumsal marka imajınıza katkı sağlaması ve yeni müşteriler kazanılmasında önemli bir role sahip olan web siteleri günümüzün internet dünyasında tartışmasız öneme sahiptir.

Amacına uygun olarak profesyonel bir ekip tarafından tasarlanmış ve kodlanmış web sitesi verilen emeğin ve ücretin karşılığını fazlasıyla vermektedir. Basılı reklam alternatifleri olan katalog, broşür medya enstrümanlara göre faydası ve etki süresi kıyaslanamayacak derecede fazladır. Potansiyel müşterilere ulaşma konusunda en kestirme ve etkili yol muhakkak ki iyi bir web sitesi yaptırmaktan geçmektedir. Bu sayede ulaşılabilirliğiniz artmakta insanlar siz ve firmanız hakkında kolayca bilgi sahibi olabilmektedirler.

Web sitesi olan bir firma dünyanın neresinde olursa olsun herkese aynı uzaklıkta olmaktadır. Sürekli ulaşılabilir iyi web tasarımına sahip bir siteye ürünler, kampanyalar, duyurular, e-katalog, interaktif uygulamalar, tanıtım videoları gibi bir çok içerik yüklenerek hedef kitleyle kolayca etkileşime geçme imkanı sağlanmaktadır.

Web tasarım aşamasında ve sonrasında iyi planlanmış bir SEO çalışmasıyla arama motorlarında ve sosyal medya mecralarında görünürlüğüz ve bilinirliğiniz artacaktır. Etkisi uzun süren bu çalışmayla iyi web sitesi yaptırmanın önemini daha iyi anlayacaksınız.

Son kullanıcıya doğrudan hitap eden ürünleriniz varsa kaliteli bir e-ticaret yazılımıyla web sitenizi sanal mağazaya dönüştürebilir, oturduğunuz yerden satış yapmanın keyfini yaşarsınız. Dilerseniz müşterileriniz veya çalışanlarınız için web tabanlı yazılım çözümleri sağlayarak çalışma veriminizi arttırabilir, iş yükünü azaltabilir, masraflarınızı düşürebilirsiniz.

Bunun yanında işinin ehli olmayan birilerine web sitenizin yapımını maliyet bahanesiyle veya eş dost baskısıyla verirseniz muhtemelen verdiğiniz paranız boşa gidecek, ruh sağlığınız bozulacaktır. Kötü yapılmış bir web sitesi size ciddi anlamda zarar verecek “yaptırmasaydım daha iyiydi” dedirtecektir.

EFORWEB, web tasarım ajansı olarak müşterilerine paket çözümler sunarak, profesyonel, kurumsal, kaliteli web siteleri tasarlar, SEO çalışmaları yapar, interaktif web uygulamaları geliştirerek sizi, markanızı ve firmanızı pozitif kazançlarla geleceğe taşır.

 

Alakalı Sorgular:

– En iyi web tasarım firmaları
– En iyi web siteleri
– En iyi web tasarım
– İyi web site tasarımları
– İyi web tasarımları
– İyi site tasarımları
– Kaliteli web tasarım
– Mersin kurumsal web tasarım
– Mersin kurumsal web tasarım ajansı


WEB TASARIM FİYATLARI

Web tasarım fiyatları, kurumsal firmalar ve web sitesi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından en çok aranan anahtar kelimelerdendir. Doğal olarak hizmet almak istedikleri bölgedeki web tasarım ajanslarının fiyat politikalarını ve ortalama maliyeti bilmek isterler. Bu sebeple de web site maliyetlerini araştırmaya başlarlar.

Web tasarım fiyatları Türkiye genelinde bölgeden bölgeye değişmekle beraber esasında web tasarım firmasının hizmet kalitesine bağlı olarak artar veya azalır. Ciddi anlamda web tasarım – teknoloji ajansı olan firmalar olduğu gibi, matbaasının adına “reklam ajansı” ifadesi ekleyip de “ne iş olsa yaparız abi” diyen yerler de web tasarımı yaptıklarını iddia edebilirler.

Bir de kurumsal olarak web tasarım hizmeti vermeyen “freelance” tarzı çalışan kişiler vardır. Bunlar lise öğrencisi veya piyasada bir firmada tutunamamış kendi çapında iş yapmaya çalışan kişiler olabilir. “Amcamın oğlu” veya “yeğenim” tarzında ifade edilen kişiler de bu sınıfa girebilir. Ayrıca evinden bu işleri yapmaya çalışan ama 5-6 ay içinde işin zorluklarını görünce ortadan kaybolan hayalet tipler de var.

Yukarıda saydıklarımızı dikkate almadan web hizmetlerini profesyonel düzeyde kurumsal olarak veren bizim gibi ajansları baz alarak yeni bir web sitesinin ortalama maliyetine etki eden etmenleri belirleyelim.

Web sitesi yapımıyla birlikte ortaya çıkan hizmetler:

 1. Alan adı

  Web Tasarım Fiyatları

  En iyi fiyat, en kaliteli hizmetle verilendir!

 2. Barındırma (hosting)
 3. Yıllık güncelleme, teknik destek
 4. Özel tasarım / hazır tasarım
 5. İçerik yönetimi
 6. Sayfa sayısı / içerik yoğunluğu
 7. Dil sayısı
 8. Özel web uygulaması
 9. Web servisleri
 10. Yıllık hizmet bedeli

Maddeleri biraz açıklayarak anlaşılır kılalım.

Alan Adı:
Verilen fiyata dahil olup olmadığına dikkat edilmeli.

Barındırma (Hosting)
Barındırma hizmetine ait detaylar önemlidir. Web sitenizi yaptırdıktan bir ay sonra hizmet aldığınız yer “alanınız doldu veya trafik yetersiz, ekstra ödeme yapmalısınız” gibi bir şey söyleyebilir. Sürpriz yaşamayın!

Yıllık Güncelleme Teknik Destek Danışmanlık
Her güncelleme için sizden ek ücret talep edilirse, bir yıl içerisinde web sitesi kadar tekrar ücret ödeyebilirsiniz. Herhangi bir web hizmeti konusunda yardım istediğinizde karşınızda muhatap bulamayabilir veya ek her hizmet için ücret talebiyle karşılaşabilirsiniz.

Özel Tasarım / Hazır Tasarım
Web site fiyatı konusunda teklif alırken özellikle bu konuya dikkat etmenizi öneriyoruz. Özel tasarımla hazır tasarım arasında ciddi bir fiyat farkı vardır. Global dilde söyleyecek olursak 300$-700$ arası bir fiyat farkından bahsedebiliriz. Hazır site şablonları kullandığını gizleyerek size özel tasarım yaptığını iddia edenler olabilir. Ucuza kaliteli site yaptırdığınızı düşünürken bir gün sizinle hiç alakası olmayan bir işletmenin web sitesiyle aynı tasarıma sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Yazının sonunda belirteceğiz ama sözleşme yapmayı ve bu maddeleri ihmal etmeyin.

İçerik Yönetimi
Eğer daha sonra sitenizin içeriklerin kendiniz değiştirmek veya geliştirmek istiyorsanız içerik yönetimli site talebinizi belirtiniz. Sadece haber ve duyuru ekleyecekseniz bütün sitenin içerik yönetimli olmasına gerek yoktur. Basit çözümlerle bu iş yapılabilir. İçerik yönetimi de maliyeti etkileyen bir faktördür.

Sayfa Sayısı – İçerik Yoğunluğu
Fiyat almadan evvel içerik planlamasının yapılmış olması sonradan web ajansınızla sorun yaşamanızı engelleyecektir. Bazı müşteriler düşük fiyat çıksın diye “5-6 sayfalık site istiyorum” der ama web sitesi yapılırken iş üç katına çıkabilir. Bu durumda web site tasarım firması ek ücret talep edebilir.

Dil Sayısı
Web sitesinin kaç dil olacağı ve çevirileri kimin yapacağı maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Çeviriyi siz yapmayacaksanız mutlaka kimin yapacağını sorun. Hatalı çeviriler müşterileriniz tarafından tepki görecektir. Milyon dolarlık işler yaparken basit çeviri hatalarından dolayı iş kaybetmek istemezsiniz. Mümkün olduğunca çevirileri yeminli tercümanlara yaptırın. Biz çeviri yapacaksak bu şekilde çalışıyor ve maliyeti müşteriye yansıtıyoruz. Kısaca söylemek gerekirse bir web sitesinde eklenen her dil için maliyet Türkçe sitenin %30’u kadar olmaktadır.

Özel Web Uygulaması
Yaptıracağınız web sitesinde web tabanlı program kullanacaksanız, uygulamanın zorluk derecesine göre ayrıca fiyatlandırılır. Mesela müşterilerin cari takibini yaptırmak, bayi yönetimi, sanal pos entegrasyonu, şubeler arası bilgi entegrasyonu gibi aklınıza gelebilecek her türlü web tabanlı uygulama siteniz üzerinden yapılabilir.

Web Servisleri
Günümüzde web servisleri yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Bulut tabanlı e-posta, mail marketing, dosya ve görev paylaşımı, ekip yönetimi, ajanda-takvim, online pazarlama araçları ve benzeri bir çok web tabanlı servis web sitenize entegre edilebilir. Bu servisleri bilmiyor olabilirsiniz ama ihtiyacınızı biliyorsanız fiyat alırken belirtirseniz web sitenizin maliyetine bu hizmetleri de dahil ettirebilirsiniz. Sonradan ekletmek ayrıca maliyet yükü anlamına gelebilir. Toplam fiyat içerisinde belki de ücretsiz olarak bu hizmetleri de alabilirsiniz.

Yıllık Hizmet Bedeli
Sitenizi yaptırdıktan bir yıl sonra hizmet bedeli olarak ne ödeyeceğinizi mutlaka sorun. Çünkü bazı web tasarım firmaları yazılım kiralama adı altında sizden yeni bir web sitesi ücreti talep edebilirler. Bizde yıllık hizmet bedeline dahil olan hizmetler “kurumsal web hizmetleri” adı altında müşterilerimize sunulur ve alan adı, barındırma, güncelleme, teknik destek ve danışmanlık hizmetlerini kapsar.

Bu web hizmetlerinin hepsi toplam fiyata etki eder. Web sitesi yaptırmak için teklif almaya başlarsanız çok farklı fiyatlarla karşılaşırsınız. Anlamadığınız teknik terimlerle dolu tekliflerden, her şeyin sınırsız olduğunu söyleyen tekliflere, her şeyi üç kuruşa yapabileceğini iddia edenlerden, uçuk fiyatlarla karşınıza çıkanlar olacaktır.
Yukarıda anlattıklarımıza dikkat ederseniz işinizi doğru ellere iyi bir anlaşmayla teslim etme olasılığınız yüksektir. Fiyatta anlaştıktan sonra her şeyin açıkça yazılı olduğu bir sözleşmeyi mutlaka yapın. Kurumsal web ajanslarının hemen hepsinde iyi avukatlara hazırlatılmış özenli sözleşmeler bulunur.

Yazımızın sonuna geldiğimizde hala “bir web sitesi kaça malolur” sorusuna verilmiş net bir cevap bulamadınız. Hizmet çeşitliliğinin bu kadar çok olduğu bir sektörde standart web site fiyatları belirlemek doğru değildir. Bizim de amacımız bir fiyat vermek değil, fiyat araştırması yapan kişilere bir nebze olsun yardımcı olmaktır. Birileri web sitesi paketleri hazırlayıp satıyorsa uzak durmanızı öneririz. Eksik veya fazla gelecek, bir yerde sizi üzecektir.

Umarız yeni web site projenizde size bir nebze yardımcı olabilmişizdir.

 

 

Web sitesi tasarım fiyatları ile ilgili aramalar:

 • web sitesi fiyatlandırma
 • web tasarımı fiyatları
 • web tasarim fiyat
 • web tasarım fiyatları mersin
 • web sitesi fiyat
 • web site yapanlar mersin
 • web tasarım fiyat
 • sınırsız web sitesi fiyatları
 • web sitesi tasarım programı
 • web sitesi tasarım sözleşmesi

MERSİN WEB TASARIM AJANSI

Mersin merkezli bir web tasarım firması (web design agency)  olunca insanların kafasında sadece kendi şehrine hizmet veren bir kurum algısı oluşuyor. Ulusal veya tekliflerinde önce bunu aşmak gerekiyor. Türkiye’de hala İstanbul merkez, Anadolu taşradır anlayışı olduğu için ikinci plana itilebiliyorduk. İletişimin olabildiğince kolaylaştığı günümüzde artık bu sorun ortadan kalkmış görünüyor.

Oysa EFORWEB on beş yılı aşan internet hizmetleri (web tasarımı, alan adı, barındırma, web uygulamaları, internet reklamcılığı, kurumsal çözümler vb.) sektöründe birçok yerli ve yabancı firmaya dünya ölçeğinde hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir. İşimizin gereği mekan olgusunun hizmetimize fazla etkisi yoktur. Her zaman internete bağlı her yerden hizmet verebilir durumdayız. Özellikle yeni teknolojilerle birlikte telefonlarımız bile İnternete bağlı küçük bilgisayarlar haline geldi. Bu sayede dağ zirvelerinden deniz ortalarına kadar her yerden artık iş yapabiliyoruz.

Web sitesi tasarımı bizim işimizi ifade edemiyor!

İnternete yabancı müşterilerimizle diyaloglarımızda işimizle ilgili genellikle “web tasarımı, internet sitesi tasarımı, webci, internetçi” gibi yetersiz tanımlamalara şahit olmaktayız. Bu tanımlamalar elbette bizi tam olarak ifade edemiyor.İşimizin internet hizmetleri olduğunu ifade ediyoruz ve hatta ünvanımızda da yazıyor. Türkiye’de bizi anlatan ifadenin bu olduğunu düşünüyoruz. Sektörümüzdeki firmaların da ciddiyetsizlikten kaynaklı ek iş anlamında çalıştıklarından “web tasarım, web tasarımcı” olarak kendilerini – işlerini ifade etmeleri bu durumu daha da kötüleştiriyor. Zamanla “İnternet Hizmetleri – Çözümleri” kavramı tam olarak yerine oturacak ve amatörler piyasadan silinip gidecek.

Bundan 20 yıl önce Mersin’de hızlı internet yokken ve internete bağlı insan sayısı çok azken bile biz yurtdışı da dahil bir çok müşteriye hizmet veriyorduk. Şimdi internet kullanıcı sayısı arttı ve işin önemi daha çok anlaşıldı. Verdiğimiz hizmet çeşitliliği de gelişmeyle paralel arttı. Piyasadan da talep artmaya başladı. Bu gelişmelere paralel sektörde çalışan sayısının da artması beklenirken tam tersi olmakta. Çalışan eleman bulamıyorken, yetiştirecek eleman da bulamıyoruz. Gençlere göre öğrenmesi zor geliyor.

Piyasaya her gün yeni firmalar giriyor ama ömürleri genellikle altı ay ile bir yıl arasında değişiyor. Büyük heveslerle giriyorlar ve teknik detaylar içinde amatörce boğulup gidiyorlar. Mağdur ettikleri müşterileri kurtarmak da bize düşüyor.

Web Tasarım Mersin
Web Tabanlı Çözümler

Web Sitesi ne kadar sürede yapılabilir?

Web sitesi yapım süresi, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Öncelikle web sitesinin karmaşıklığı ve tasarımı, kullanılacak teknolojiler ve içerik miktarı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte, tipik olarak bir web sitesi tasarımı ve geliştirilmesi süreci 1-3 ay arasında sürer.

Bu süre, web sitesi tasarım ajansının kapasitesine, müşterinin özel taleplerine, iş yüküne ve projenin özelliklerine göre değişebilir. Örneğin, daha karmaşık web siteleri, özelleştirilmiş işlevler veya daha büyük içerik hacimleri gerektirdiği için daha uzun bir süre alabilir.

Web sitesi yapım süresi konusunda net bir zaman vermek mümkün olmayabilir, ancak web tasarım ajansı, müşteri ile yakın iletişim halinde çalışarak proje sürecinin tamamlanma zaman çizelgesini oluşturabilir ve müşteriye proje ilerlemesi hakkında düzenli olarak bilgi verebilir.

Web sitesi tasarımı için ne kadar bütçe lazım olur?

Web sitesi tasarımı için bütçeniz, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Basit bir web sitesi tasarımı ve geliştirilmesi genellikle daha az maliyetlidir, ancak daha karmaşık bir web sitesi, özelleştirilmiş işlevler ve daha fazla içerik barındırdığı için daha fazla maliyetli olabilir.

Web sitesi tasarımı için bütçenizi belirlerken dikkate almanız gereken faktörler şunlardır:

 • Web sitesinin karmaşıklığı
 • Tasarımın özelleştirilmesi gerekiyor mu?
 • İçerik oluşturma hizmetleri gerekiyor mu?
 • SEO (arama motoru optimizasyonu) dahil olacak mı?
 • Barındırma ve alan adı maliyetleri

Genel olarak, web sitesi tasarımı ve geliştirilmesi için 1000-5000 TL arasında bir bütçe ayırmak mantıklı olabilir. Ancak, daha karmaşık bir web sitesi istiyorsanız veya özel işlevler eklemek isterseniz bu fiyat artabilir.

Web tasarım ajansları genellikle müşterilerine proje başına sabit fiyat veya saatlik ücret gibi farklı ödeme modelleri sunarlar. Ödeme yapmadan önce, web tasarım ajansıyla detaylı bir şekilde görüşerek bütçeniz dahilinde hangi hizmetleri alabileceğinizi öğrenmeniz önerilir.


NOT: Web teknolojileri ve dijital çözümlerle ilgili bu yazıyı yaklaşık 10 yıl önce yazmışız. O günden bu yana çok şey değişti elbette. Müşterilerimiz ve internet kullanıcıları artık daha bilinçli durumda. Ne istediğini bilen ve profesyonel kurumsal hizmet sağlayıcılarıyla çalışmak isteyenler artıyor. Biz de kendimizi daha çok geliştiriyor ve dünyada verilen hizmetleri Mersin başta olmak üzere Türkiye geneli ve yurtdışındaki müşterilerimize sunuyoruz.

Sözün Özü

Nihayetinde sadece Mersin’e değil, bütün yeryüzüne hizmet verebilecek durumdayız. İşimiz de sadece web tasarımı değil, internet hizmetleridir…


GOOGLE’DA 1 DAKİKADA NE OLUR?

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google’da 1 dakika içinde neler olduğuna hiç düşündünüz mü? Online indirim kupon sitesi bu konuyla ilgili bir çalışmanın sonuçlarını geçen hafta dünyayla paylaştı. İnternet yaşantımız için önemi yadsınamaz olan Google evreninde neler olduğuna kısaca değinelim istedik.

Bu yılın Nisan ayında sunucularının 5 dakika durması sebebiyle internet trafiğinin %40 düşmesine sebebiyet veren Google için hazırlanan infografik yalnızca arama sonuçlarıyla değil aynı zamanda kazandığı paradan kadar rakamlarla büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

60 saniye içerisinde 2,4 milyon arama sorgusunun yapıldığı, dakikada 123.109$ para kazanan internet şirketinin AR-GE bütçesi ise yine dakikada 16 bin 404$. Android mobil uygulama mağazası Google Play Store’dan kazancı da dakikada 2.283$.

Gelirlerini büyük oranda online reklamlardan elde eden Google’ın 1 dakikada yaptığı reklam gösterim sayısıysa 20 milyonun üzerine çıkmış durumda. Online reklam alanında yarattığı büyüklüğü anlayabilmek için 1 dakikada Adwords reklamlarıyla ilgili müşteri hizmetlerini arayan kişi sayısının 694 olduğunu söylersek konu daha iyi anlaşılacaktır.

Aşağıda paylaştığımız infografik anlatmak istedidiklerimizi daha net bir şekilde gözler önüne seriyor.

 

Google'da 1 dakikada olanlar

Google da 1 dakikada neler oluyor?


Page 1 of 3123