E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

WEB SİTESİ FİYATLARI

Web site maliyetlerine dair bilgilendirme...

WEB TASARIM FİYATLARI

Web tasarım fiyatları, kurumsal firmalar ve web sitesi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından en çok aranan anahtar kelimelerdendir. Doğal olarak hizmet almak istedikleri bölgedeki web tasarım ajanslarının fiyat politikalarını ve ortalama maliyeti bilmek isterler. Bu sebeple de web site maliyetlerini araştırmaya başlarlar.

Web tasarım fiyatları Türkiye genelinde bölgeden bölgeye değişmekle beraber esasında web tasarım firmasının hizmet kalitesine bağlı olarak artar veya azalır. Ciddi anlamda web tasarım – teknoloji ajansı olan firmalar olduğu gibi, matbaasının adına “reklam ajansı” ifadesi ekleyip de “ne iş olsa yaparız abi” diyen yerler de web tasarımı yaptıklarını iddia edebilirler.

Bir de kurumsal olarak web tasarım hizmeti vermeyen “freelance” tarzı çalışan kişiler vardır. Bunlar lise öğrencisi veya piyasada bir firmada tutunamamış kendi çapında iş yapmaya çalışan kişiler olabilir. “Amcamın oğlu” veya “yeğenim” tarzında ifade edilen kişiler de bu sınıfa girebilir. Ayrıca evinden bu işleri yapmaya çalışan ama 5-6 ay içinde işin zorluklarını görünce ortadan kaybolan hayalet tipler de var.

Yukarıda saydıklarımızı dikkate almadan web hizmetlerini profesyonel düzeyde kurumsal olarak veren bizim gibi ajansları baz alarak yeni bir web sitesinin ortalama maliyetine etki eden etmenleri belirleyelim.

Web sitesi yapımıyla birlikte ortaya çıkan hizmetler:

 1. Alan adı

  Web Tasarım Fiyatları

  En iyi fiyat, en kaliteli hizmetle verilendir!

 2. Barındırma (hosting)
 3. Yıllık güncelleme, teknik destek
 4. Özel tasarım / hazır tasarım
 5. İçerik yönetimi
 6. Sayfa sayısı / içerik yoğunluğu
 7. Dil sayısı
 8. Özel web uygulaması
 9. Web servisleri
 10. Yıllık hizmet bedeli

Maddeleri biraz açıklayarak anlaşılır kılalım.

Alan Adı:
Verilen fiyata dahil olup olmadığına dikkat edilmeli.

Barındırma (Hosting)
Barındırma hizmetine ait detaylar önemlidir. Web sitenizi yaptırdıktan bir ay sonra hizmet aldığınız yer “alanınız doldu veya trafik yetersiz, ekstra ödeme yapmalısınız” gibi bir şey söyleyebilir. Sürpriz yaşamayın!

Yıllık Güncelleme Teknik Destek Danışmanlık
Her güncelleme için sizden ek ücret talep edilirse, bir yıl içerisinde web sitesi kadar tekrar ücret ödeyebilirsiniz. Herhangi bir web hizmeti konusunda yardım istediğinizde karşınızda muhatap bulamayabilir veya ek her hizmet için ücret talebiyle karşılaşabilirsiniz.

Özel Tasarım / Hazır Tasarım
Web site fiyatı konusunda teklif alırken özellikle bu konuya dikkat etmenizi öneriyoruz. Özel tasarımla hazır tasarım arasında ciddi bir fiyat farkı vardır. Global dilde söyleyecek olursak 300$-700$ arası bir fiyat farkından bahsedebiliriz. Hazır site şablonları kullandığını gizleyerek size özel tasarım yaptığını iddia edenler olabilir. Ucuza kaliteli site yaptırdığınızı düşünürken bir gün sizinle hiç alakası olmayan bir işletmenin web sitesiyle aynı tasarıma sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Yazının sonunda belirteceğiz ama sözleşme yapmayı ve bu maddeleri ihmal etmeyin.

İçerik Yönetimi
Eğer daha sonra sitenizin içeriklerin kendiniz değiştirmek veya geliştirmek istiyorsanız içerik yönetimli site talebinizi belirtiniz. Sadece haber ve duyuru ekleyecekseniz bütün sitenin içerik yönetimli olmasına gerek yoktur. Basit çözümlerle bu iş yapılabilir. İçerik yönetimi de maliyeti etkileyen bir faktördür.

Sayfa Sayısı – İçerik Yoğunluğu
Fiyat almadan evvel içerik planlamasının yapılmış olması sonradan web ajansınızla sorun yaşamanızı engelleyecektir. Bazı müşteriler düşük fiyat çıksın diye “5-6 sayfalık site istiyorum” der ama web sitesi yapılırken iş üç katına çıkabilir. Bu durumda web site tasarım firması ek ücret talep edebilir.

Dil Sayısı
Web sitesinin kaç dil olacağı ve çevirileri kimin yapacağı maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Çeviriyi siz yapmayacaksanız mutlaka kimin yapacağını sorun. Hatalı çeviriler müşterileriniz tarafından tepki görecektir. Milyon dolarlık işler yaparken basit çeviri hatalarından dolayı iş kaybetmek istemezsiniz. Mümkün olduğunca çevirileri yeminli tercümanlara yaptırın. Biz çeviri yapacaksak bu şekilde çalışıyor ve maliyeti müşteriye yansıtıyoruz. Kısaca söylemek gerekirse bir web sitesinde eklenen her dil için maliyet Türkçe sitenin %30’u kadar olmaktadır.

Özel Web Uygulaması
Yaptıracağınız web sitesinde web tabanlı program kullanacaksanız, uygulamanın zorluk derecesine göre ayrıca fiyatlandırılır. Mesela müşterilerin cari takibini yaptırmak, bayi yönetimi, sanal pos entegrasyonu, şubeler arası bilgi entegrasyonu gibi aklınıza gelebilecek her türlü web tabanlı uygulama siteniz üzerinden yapılabilir.

Web Servisleri
Günümüzde web servisleri yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Bulut tabanlı e-posta, mail marketing, dosya ve görev paylaşımı, ekip yönetimi, ajanda-takvim, online pazarlama araçları ve benzeri bir çok web tabanlı servis web sitenize entegre edilebilir. Bu servisleri bilmiyor olabilirsiniz ama ihtiyacınızı biliyorsanız fiyat alırken belirtirseniz web sitenizin maliyetine bu hizmetleri de dahil ettirebilirsiniz. Sonradan ekletmek ayrıca maliyet yükü anlamına gelebilir. Toplam fiyat içerisinde belki de ücretsiz olarak bu hizmetleri de alabilirsiniz.

Yıllık Hizmet Bedeli
Sitenizi yaptırdıktan bir yıl sonra hizmet bedeli olarak ne ödeyeceğinizi mutlaka sorun. Çünkü bazı web tasarım firmaları yazılım kiralama adı altında sizden yeni bir web sitesi ücreti talep edebilirler. Bizde yıllık hizmet bedeline dahil olan hizmetler “kurumsal web hizmetleri” adı altında müşterilerimize sunulur ve alan adı, barındırma, güncelleme, teknik destek ve danışmanlık hizmetlerini kapsar.

Bu web hizmetlerinin hepsi toplam fiyata etki eder. Web sitesi yaptırmak için teklif almaya başlarsanız çok farklı fiyatlarla karşılaşırsınız. Anlamadığınız teknik terimlerle dolu tekliflerden, her şeyin sınırsız olduğunu söyleyen tekliflere, her şeyi üç kuruşa yapabileceğini iddia edenlerden, uçuk fiyatlarla karşınıza çıkanlar olacaktır.
Yukarıda anlattıklarımıza dikkat ederseniz işinizi doğru ellere iyi bir anlaşmayla teslim etme olasılığınız yüksektir. Fiyatta anlaştıktan sonra her şeyin açıkça yazılı olduğu bir sözleşmeyi mutlaka yapın. Kurumsal web ajanslarının hemen hepsinde iyi avukatlara hazırlatılmış özenli sözleşmeler bulunur.

Yazımızın sonuna geldiğimizde hala “bir web sitesi kaça malolur” sorusuna verilmiş net bir cevap bulamadınız. Hizmet çeşitliliğinin bu kadar çok olduğu bir sektörde standart web site fiyatları belirlemek doğru değildir. Bizim de amacımız bir fiyat vermek değil, fiyat araştırması yapan kişilere bir nebze olsun yardımcı olmaktır. Birileri web sitesi paketleri hazırlayıp satıyorsa uzak durmanızı öneririz. Eksik veya fazla gelecek, bir yerde sizi üzecektir.

Umarız yeni web site projenizde size bir nebze yardımcı olabilmişizdir.

 

 

Web sitesi tasarım fiyatları ile ilgili aramalar:

 • web sitesi fiyatlandırma
 • web tasarımı fiyatları
 • web tasarim fiyat
 • web tasarım fiyatları mersin
 • web sitesi fiyat
 • web site yapanlar mersin
 • web tasarım fiyat
 • sınırsız web sitesi fiyatları
 • web sitesi tasarım programı
 • web sitesi tasarım sözleşmesi

DİĞER YAZILAR

22/12/2014 : Yasin