E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

WEB TASARIMI VE ÇÖZÜM TERCİHLERİ

Freelance mi ? Web Ajansı mı ?

Web Tasarımında Freelance mi Web Ajansı mı?

freelance

Bu sorunun yanıtını iki açıdan ele alacağız. Birincisi hizmeti sunanlar, ikincisi hizmet talebinde bulunanlar.

Web Tasarım  ve programlama hizmeti  vermenin  en büyük faydalarından biri çok küçük bir çalışma alanı ve az miktarda ekipmana ihtiyaç duymanızdır. Tek ihtiyacınız olan bir dizüstü bilgisayar ve çalışabileceğiniz küçük bir ortam. Bu bağlamda düşünüldüğünde, bu işe yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri freelance olarak mı çalışmalıyım yoksa bir web ajansında işe başlayıp, şirket bünyesinde kariyer mi yapmalıyım? EFORWEB Web Tasarım Ajansı takımında görev alan bir kişi olarak, bu işi yapmayı düşünen kişiler için bir rota çizmeye çalışacağım.

Öncelikle serbest çalışmanın (freelance) havalı hayallerinden çok, yararlı gerçeklerine bakmak gerek. Düzenli olarak düzensiz işlerde çalışan bu sınıfın sosyolojik anlamda yeni adı ‘prekarya’ olmuştur. Bu tabir ise serbestlik, güvencesizlik, eğretilik, kırılganlık ve istikrarsızlık gibi kelimelerden sentezlenmiştir. Bu çalışma tarzının en berbat yanlarından biri sürekli ödeme peşinde koşarsınız. Yada bir işi yaparken daha büyük bir işi kaçırma gibi durumlar olabilir. En büyük felaketi ise işi tamamlayıp, müşteriden ‘ben vazgeçtim’ cevabını alınca yaşarsınız.

Diğer taraftan özgürsünüz, istediğiniz görevi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Müdür yok,  8:00 – 18:00 yok, istemediğin işi yapmak yok, işten atılma tehlikesi yok vs. Çok ‘cool’..  Fakat gelecek kaygısı diye camdan bir duvara toslamanız uzun sürmez. Yapamayacağınız tek bir iş, o ayki kiranızı ödeyememenize sebep olabilir. Hastalanmak gibi bir lüksünüz olamaz. Gelecek planlarınız hep bir sonraki alacağınız işe bağlıdır. Bir süre iyi para kazanabilirsiniz ama 3-5 ay iş alamamanız durumunda mevcut birikimleriniz siz farkına bile varmadan hızla eriyip gidecektir.

Freelance çalışmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem tüm bu bilgileri göz önüne almalarıdır. Gelelim freelance çalışan bir kişiden hizmet almayı düşünen kişiler ve firmalara;

Bu konuda ilk tuzak, fiyat olacaktır. Hiçbir vergi mükellefiyeti bulunmayan, lisanslı yazılım kullanma sorumluluğu olmayan ve diğer işletme giderlerinden muaf ve sözleşme riski almamış tek bir kişinin size daha düşük bir fiyat vermesi elbette olasıdır. Öncelikle bu tuzağa düşmeden profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız ;

  • İstediklerinizi net bir şekilde ortaya koyup yapılıp yapılamayacağına dair onay alıp, sözleşmeyle bağlayın.
  • Yaptıracağınız web sitesinin hacklenmeyeceği ve olası sorunlarda hızlı bir şekilde muhatap bulup, çözüm üretilebileceğinden emin olun.

Aslında her şeyin temeli bu iki ana maddedir. Geri kalanlar ise detay.  Dolayısıyla profesyonel olarak çalışan bir web ajansını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Web sitesini daha önce freelance bir uygulamacıya yaptırıp, zaman ve para kaybı yaşadıktan sonra ajansımıza gelerek çözüm isteyen müşterilerimizin sayısı azımsanamayacak kadar çok malesef. Elbette işini doğru yapan freelance arkadaşları tenzih ederek yazıyorum fakat gerçek şu ki hiç bir yasal sorumluluğu olmayan birisiyle iş yapmanın bazı kötü sonuçlarının olması kaçınılmazdır.

Web tasarım, dijital pazarlama ve mobil uygulama konularında profesyonel çözümler üreten EFORWEB yaklaşık 20 yıllık tecrübesiyle müşterilerine hizmet vermekle birlikte web tasarım ve programlama konusunda uzmanlaşarak bu konuda kariyer yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermeyi de sosyal bir sorumluluk olarak görmektedir.

DİĞER YAZILAR

01/03/2018 : Web Tasarım