E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

web tasarım mersin

Konu Arşivi

DNS Server Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Web tarayıcısına girdiniz ve eforweb.net yada facebook.com yazdınız; oda ne tarayıcı sizin hangi siteyi görmek istediğinizi anladı ve web sitesini karşınıza getirdi. Siz girmek istediğiniz siteyi yazınca, bilgisayarlar  gerçekten de anlıyor mu sizi? Aslında hem evet hem hayır. Şöyle ki yazdığınız yazıyı anlamıyor ama yazdığınız adresin hangi ip numarasına karşılık geldiğini DNS server lar sayesinde bulup sizi ilgili sunucuya yönlendiriyor.

dns


Peki DNS ve DNS server nedir ne işe yarar ?

Domain Name System kısaltması olan DNS, tarayıcınıza girmiş olduğunuz site ismini  ip adresine çevirerek insanların internet siteleri arasında kolayca gezinmesini sağlar. Örneğin google.com un ip adresi olan 74.125.224.83 ü tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak girmezsiniz google a. Girmek istediğiniz her web sitesinin ip numarasını bilmek zorunda olduğunuzu bir düşünsenize. Eğer DNS  olmasaydı muhtemelen internet bu kadar yaygın olamazdı.

DNS serverlar ise site isimlerini ilgili IP adreslerine çeviren bir veritabanına sahip bilgisayar sunucularıdır. DNS sunucuların birçoğu internet servis sağlayıcılarına aittir ve sadece müşterileri bu hizmetten faydalanabilir. Fakat ücretsiz hizmet veren DNS sunucularda vardır. Bunlardan başlıcaları:

SAĞLAYICIDNS1DNS2
Google8.8.8.88.8.4.4
OpenDNS Home208.67.222.222208.67.220.220
Norton199.85.126.10199.85.127.10

Bazen bir web sitesine girmeye çalıştığınızda o web sitesinin internet servis sağlayıcı tarafından kısıtlandığını görmüşsünüzdür. Örneğin  twitter ve youtube gibi platformalar bu yasaklar ile zaman zaman muhatap olurlar. Fakat sizin servis sağlayıcınız bir web sitesine girişi yasakladı diye siz o web sitesine giremezsiniz demek değildir. Çözüm basit aslında. Bİlgisayarınızın ağ ayarlarına girerek DNS numaralarınızı  yukarıda vermiş olduğum numaralardan biriyle değiştirirseniz muhtemelen istediğiniz siteye gireceksiniz.


Web Tasarımında Freelance mi Web Ajansı mı?

freelance

Bu sorunun yanıtını iki açıdan ele alacağız. Birincisi hizmeti sunanlar, ikincisi hizmet talebinde bulunanlar.

Web Tasarım  ve programlama hizmeti  vermenin  en büyük faydalarından biri çok küçük bir çalışma alanı ve az miktarda ekipmana ihtiyaç duymanızdır. Tek ihtiyacınız olan bir dizüstü bilgisayar ve çalışabileceğiniz küçük bir ortam. Bu bağlamda düşünüldüğünde, bu işe yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri freelance olarak mı çalışmalıyım yoksa bir web ajansında işe başlayıp, şirket bünyesinde kariyer mi yapmalıyım? EFORWEB Web Tasarım Ajansı takımında görev alan bir kişi olarak, bu işi yapmayı düşünen kişiler için bir rota çizmeye çalışacağım.

Öncelikle serbest çalışmanın (freelance) havalı hayallerinden çok, yararlı gerçeklerine bakmak gerek. Düzenli olarak düzensiz işlerde çalışan bu sınıfın sosyolojik anlamda yeni adı ‘prekarya’ olmuştur. Bu tabir ise serbestlik, güvencesizlik, eğretilik, kırılganlık ve istikrarsızlık gibi kelimelerden sentezlenmiştir. Bu çalışma tarzının en berbat yanlarından biri sürekli ödeme peşinde koşarsınız. Yada bir işi yaparken daha büyük bir işi kaçırma gibi durumlar olabilir. En büyük felaketi ise işi tamamlayıp, müşteriden ‘ben vazgeçtim’ cevabını alınca yaşarsınız.

Diğer taraftan özgürsünüz, istediğiniz görevi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Müdür yok,  8:00 – 18:00 yok, istemediğin işi yapmak yok, işten atılma tehlikesi yok vs. Çok ‘cool’..  Fakat gelecek kaygısı diye camdan bir duvara toslamanız uzun sürmez. Yapamayacağınız tek bir iş, o ayki kiranızı ödeyememenize sebep olabilir. Hastalanmak gibi bir lüksünüz olamaz. Gelecek planlarınız hep bir sonraki alacağınız işe bağlıdır. Bir süre iyi para kazanabilirsiniz ama 3-5 ay iş alamamanız durumunda mevcut birikimleriniz siz farkına bile varmadan hızla eriyip gidecektir.

Freelance çalışmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem tüm bu bilgileri göz önüne almalarıdır. Gelelim freelance çalışan bir kişiden hizmet almayı düşünen kişiler ve firmalara;

Bu konuda ilk tuzak, fiyat olacaktır. Hiçbir vergi mükellefiyeti bulunmayan, lisanslı yazılım kullanma sorumluluğu olmayan ve diğer işletme giderlerinden muaf ve sözleşme riski almamış tek bir kişinin size daha düşük bir fiyat vermesi elbette olasıdır. Öncelikle bu tuzağa düşmeden profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız ;

  • İstediklerinizi net bir şekilde ortaya koyup yapılıp yapılamayacağına dair onay alıp, sözleşmeyle bağlayın.
  • Yaptıracağınız web sitesinin hacklenmeyeceği ve olası sorunlarda hızlı bir şekilde muhatap bulup, çözüm üretilebileceğinden emin olun.

Aslında her şeyin temeli bu iki ana maddedir. Geri kalanlar ise detay.  Dolayısıyla profesyonel olarak çalışan bir web ajansını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Web sitesini daha önce freelance bir uygulamacıya yaptırıp, zaman ve para kaybı yaşadıktan sonra ajansımıza gelerek çözüm isteyen müşterilerimizin sayısı azımsanamayacak kadar çok malesef. Elbette işini doğru yapan freelance arkadaşları tenzih ederek yazıyorum fakat gerçek şu ki hiç bir yasal sorumluluğu olmayan birisiyle iş yapmanın bazı kötü sonuçlarının olması kaçınılmazdır.

Web tasarım, dijital pazarlama ve mobil uygulama konularında profesyonel çözümler üreten EFORWEB yaklaşık 20 yıllık tecrübesiyle müşterilerine hizmet vermekle birlikte web tasarım ve programlama konusunda uzmanlaşarak bu konuda kariyer yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermeyi de sosyal bir sorumluluk olarak görmektedir.