E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

MOBİL WEB SİTESİ TASARIMI

Responsive dizayn üzerine birkaç söz...

MOBİL İNTERNET

Mobil Web Site Tasarımı

Web sitesi sahipleri ve yeni site yaptıracak olanlar için mobil uyumlu internet sitelerinin önemi hakkında söylenmesi gerekenler var. Her yıl web tasarım konusunda yeni gelişmeler olmakta, insanların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda belirlenen kuralları dikkate alıp uygulamak biz çözüm sağlayıcıların düşmektedir.

Sonuna geldiğimiz bu yıl eğilimlerden bahsedecek olursak en dikkat çekici konu şüphesiz mobil internet kullanımıdır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2013 yılı 3. çeyrek telekomünikasyon istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre internet kullanıcı sayısı, mobil internet kullanımı gibi bilgilerle birlikte mobil operatörlere ait veriler de açıklandı.

Genişbant abone sayısının 33,7 milyon olduğu, bu oranının bir önceki çeyreğe oranla yüzde 4.9 oranında arttığı görülmektedir. Raporda göze çarpan en önemli istatistiklerin başında internet abonelerinin mobil ağırlıklı oluşu geliyor. 33.7 milyon internet abonesinin 23.7 milyonu mobil internet abonesi olarak kayıtlarda yer alıyor.

Mayıs – Temmuz 2013 arası yapılan bir diğer araştırmaya (Deloitte, Küresel Mobil Kullanım: Farklılık Derinleşiyor) göre Türkiye’de kişi başına mobil internete bağlı cihaz sayısı 5.4. Bir önceki yıla göre bu rakam yüzde 42 artış göstermiş. Tablet ve telefon satışlarının artan hızına bakıldığında Aralık 2013 itibariyle kişi başına düşen mobil cihaz sayısının 6 civarında olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu sonuçlar da gösteriyor ki mobil yaşam içinde cep telefonu ve diğer mobil cihazlar ile web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı da her geçen gün hızla artmaktadır. Bu nedenlerle mevcut sitenizi veya yeni oluşturulacak sitenizi mutlaka mobil uyumlu (responsive) yaptırın.
Biz yaptığımız bütün siteleri bu standartlara göre tasarlayıp, en son kodlama teknikleriyle oluşturmaktayız.
Ayrıca SEO standartları da çok önemli bir konu olmakla birlikte bir diğer yazımızda değineceğiz.

Yasin KEÇEF

DİĞER YAZILAR

23/12/2013 : Yasin