E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

GOOGLE ARAMA SONUÇ SAYFASI TASARIMI DEĞİŞTİ

Arama sonuç sayfasında başlık, reklam ve fontlarda değişiklik yapıldı.

GOOGLE TASARIMI DEĞİŞTİ

Google arama sonuçları sayfasında görsel olarak değişiklik yaptı.

Organik arama sonuçları ve AdWords reklamlarının görsel olarak değiştiği görünüyor. Aşağıdaki örnek aramadan da görüleceği gibi font büyüklükleri, sayfa başlıkları (title) ve reklam görünümleri değişmiş. Mevcut görsel tasarım Google’ın masaüstü bilgisayarlar için olan versiyonunu etkilerken, ilerleyen zaman içerisinde tüm kullanıcılar için geçerli olacak.

Yeni arama sonuç sayfasındaki  fontlar büyürken artık sayfa başlıklarının altı ve karakter sayısı azaltılmış En önemli değişiklik ise Google reklamlarının görünümünde yapılmış. Artık reklamlar normal arama sonuçlarına daha çok benziyor. Reklamlar sadece “reklam” etiketiyle ve sağ üst köşede bir ünlem ikonuyla ayırt edilebiliyor. Önceden pembe bir gölgeyle organik arama sonuçlarından ayrılan reklamlar, artık normal arama sonuçlarının başıymış gibi algılanıyor.

Bu değişiklikle Google, reklamların daha çok tıklanmasını hedefliyor. Bu ayrımı bilmeyen bir çok kullanıcı normal sonuçmuş gibi reklamları tıklayacak. Bu durum Google’ın gelirlerini mutlaka arttıracaktır ama reklamverenlerin bütçelerinden gereksiz para çıkmasına da neden olabilir.

Güncel değişiklik masaüstü kullanıcı deneyimini biraz daha mobil cihazlara yaklaştırıyor ama asıl amaç Google Adwords reklamlamlarının tık sayısını arttırmaya yönelikmiş gibi görünüyor. Kullanıcılardan nasıl bir tepki geleceği şu anda belli değil. Bizim gibi “arama motoru optimizasyonu” (SEO) yapanlar için sayfa başlıklarını kısaltılması hiç iyi olmamış. Title karakterlerinin azaltılması kullanıcılar için 1-2 kelimelik kayıp anlamına geliyor.

Ne tepkiler geleceğini bekleyip göreceğiz…

Google Arama Sonuç Sayfası Değişti

Not: Dünyadaki webmaster forumlarında konu detaylı şekilde konuşuluyor. SERP (Search Engine Results Page) yani “arama motoru sonuç sayfası” üzerinde Google tarafından yapılan son değişiklerle ilgili teknik olarak bu yazıya eklenecek bir kaç husus var. Başlık etiketleri eskiden 60 karakter olarak düşünülürdü, tam olarak öyle olmasa da yaklaşık öyleydi. Yeni sistemde başlık font büyüklüğü 16’dan 18 piksele çıkınca satır uzunluğu standart 512 piksel olduğu için mecburen satırdaki karakter sayısı azaldı, 50-55 karakter arası. Başlık eklerken karakter sayısı 50’yi geçmeyecek şekilde ayarlanmalı. Açıklama kısmı için 13 piksel (small) yazı büyüklüğü ve 512 piksel uzunluğunda iki satırımız var. 

DİĞER YAZILAR

12/03/2014 : Yasin