E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

DİJİTAL PAZARLAMA

Mersin Dijital Pazarlama

DİJİTAL PAZARLAMA

Mersin Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, uzun akademik açıklamalara ihtiyaç duyulmaksızın açıklanacak kadar net bir tanıma sahiptir. Dijital pazarlama isminden de anlaşılacağı gibi dijital kanalları kullanarak yapılan bir tür pazarlama çeşididir. Daha detaylı söyleyecek olursak Bilgisayar, tablet, smartphone vs. gibi elektronik cihazlar kanalıyla e-posta, sosyal ağlar vb. kullanılarak, her hangi bir kuruluş veyahut markanın gelişimine yol açan bir süreçtir.
Dijital pazarlama, elektronik ortamlara ürün ya da hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz, broşür vb. basılı kaynaklara göre daha avantajlı ve pazarlama potansiyeli çok daha yüksek olan bir çalışmadır.

Dijital Pazarlamanın Önemi?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte dijital medya da o kadar gelişti ki artık insanlar bilgiye her yerden ve her zaman ulaşabilir duruma geldiler. Büyük ve veya küçük ölçekli farketmeksizin artık tüm firmalar günümüzde pazarlama konusunda oldukça büyük bir rekabet içerisindeler. Bu rekabetin birer parçası olabilmek için güçlü ve etkin bir pazarlama stratejisine sahip olmak gerekir. Bireylerin her gün gittikçe artan oranda dijital içerik tükettiği günümüzde; dijital pazarlama, tüm pazarlama stratejilerinin merkezinde yer almaktadır.

Dijital Pazarlamanın Faydaları?

  • Mevcudiyet alanınız oldukça genişler.
  • Dijital pazarlama’da reklam çok önemlidir ve internet üzerinden reklam daha düşük maliyetlidir. Maliyetlerin düşük olması, kampanyaların büyütülüp daha çok kişiye ulaşılması demektir.
  • Dünyanın bir ucundan, diğer ucuna her yere global olarak ulaşırsınız.
  • Dijital pazarlama yapan şirketler, internet ortamında 7/24 açıktır ve bu da insanların size her an ulaşabileceği anlamına gelir.
  • Ürünlerinize ulaşımı kolaylaştırır.
  • Ürünleriniz hakkında ki bilgiler dijital pazarlama sayesinde güncel olarak sunulur.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Elde Etme (Acquire): İnsanları web sitenize çekebilmek ve yeni müşteriler kazanabilmek için  yapılan çalışmalardır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar. Arama motoru optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamları (PPC), Sosyal Medya Pazarlama (SMM), E-posta pazarlama vb. çalışmalar başlıca konularıdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için, web sitesi tasarımına çok dikkat edilmesi gerekir. SEO ve diğer arama motoru pazarlama yöntemlerini kullanarak, potansiyel müşteri kitlesine ulaşır ve hedef odaklı çalışmalarını kolaylaştırırsınız.

Kazanma (Convert): Elde etme aşamasından sonra potansiyel müşteriler internet reklamlarınızı gördüklerinde veya web sitenizi, sosyal medya kanallarınızı vs. ziyaret ettiklerimde bu kişileri potansiyel müşteriden gerçek müşteriye dönüştürmeniz gerekir. Yani convert (kazanma) evresi müşteri web sitenize geldikten sonra, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak aktivitedir. Burda hedef her zaman bir ürün ya da hizmet satışı değildir, bir blog için okunan yazıların, yazıları beğenenlerin, paylaşanların sayıları ve kaç kişinin blogu takip etmeye başladığı gibi şeyler de olabilir.

Eğer satış yapmak istiyorsanız, bu noktada referanslara yer verme ve dijital kanallarınız üzerinden ne kadar satış gerçekleştirdiğinizi sürekli takip etmeniz ve satış odaklı düzenlemeler yapmanız, gerekiyorsa iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir.

Ölçme – Optimize Etme (Measure&Optimize): Bu safha, neleri yanlış neleri doğru yaptığınızı anlamanız ve kendinizi rakiplerinizle karşılaştırmanız açısından oldukça önemlidir. Bu aşamada web sitelerinde Google Analytics gibi ölçüm platformlarından faydalanılabilir. Aynı şekilde sosyal medya alanlarındaki faaliyetlerinizi ölçümlerken de bu kanalların kendi ölçüm araçlarını kullanmak mümkün. Eğer başarınızı ölçemiyorsanız, başarılı olduğunuzu söyleyemezsiniz.

Elde Tutma ve Büyütme (Retain&Grow): Dijital pazarlama tekniklerinin sonuncusu olan bu safhada, halihazırda müşteriniz olan kişileri memnun etme ve sizin daimi müşterileriniz olmaları için çalışma kısmı. Bu aşamada hedef odaklı olan ve güncel dijital pazarlama stratejileri, müşteri memnuniyeti, kişiselleştirme ve topluluk oluşturma gibi yöntemleri izleyebilir ve var müşterilerinizi elinizde tutar, müşteri sayınızı arttırarak büyümeye gidebilirsiniz.

Mersin’de Dijital Pazarlama yapan ilk ve tek firmayız.

DİĞER YAZILAR

12/08/2016 : Editor