E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

Web Tasarımında Etkili Geri Bildirim için 4 İpucu

Eforweb ten Web Tasarımında Etkili Geri Bildirim için ipuçları

Web Tasarımında Etkili Geri Bildirim için 4 İpucu

Web tasarımında etkili geri bildirim için 4 ipucu / EFORWEB

İyi bir tasarım geliştirmenin ve bir projenin devamlılığını sağlamanın anahtarı, müşteri ile olan açık iletişim ve işbirliğidir. Müşteri, ürün ya da hizmet konusunda uzman biridir ve muhtemelen ürün yada hizmetin tasviri konusunda iyi bir fikre sahiptir. Siz ise uzman bir tasarımcı olarak mükemmel web tasarım tecrübelerine sahip olabilirsiniz. İdeal bir dünyada müşteriyle aynı dili konuşur, aldığınız harika geri bildirimler ile tasarım hedefinize doğru yelken açar ve hedefe sorunsuzca ulaşırsınız.

Oysa gerçek şu ki, müşterinizden yada ekip üyelerinizden kusursuz bir geri bildirim almak kolay bir iş değildir. Çoğu zaman, farklı hedeflere sahip olarak projeye dahil olan birkaç paydaş bulunmaktadır. Geri bildirim belirsiz olabilir, kararsızlık hakim olabilir ve öznellik tüm süreci sarsabilir. Tasarım, tanımı gereği elbette subjektif olsa da, birkaç basit yönergeye uymak, müşterilerinizden etkili geri bildirim almanızı ve işlemi olabildiğince sorunsuz hale getirmenizi sağlamaya yardımcı olacaktır. İşte size web tasarımında etkili geri bildirim almak için 4 ipucu:

1) Paydaşları Yönetin:

Bir projede birden fazla paydaş varsa etkili ve doğru bir geri bildirim almak çoğunlukla olduğu gibi zor olabilir. Böyle durumlarda A ve B kişisi C kişisinin fikir vermesine güvenerek kendi fikirlerini beyan etmeyebilirler. Yada X ve Y kişilerinin hedefleri çakışabilir. Belki A kişisi geçmişte bir web ajansıyla kötü bir tecrübe yaşadı ve masaya kötü bir önyargıyla oturdu.

Sorun ne olursa olsun ilk yapılması gereken çalışma gurubunun kimlerden oluşacağı ve nihai imza yetkisinin kimde olacağı kesinleştirilmelidir. Projenin her aşamasında dürüst ve açık bir iletişim ortamı yaratmak önemlidir; zira etkin bir iletişim için ilk şart budur. Paydaşlara ortak bir hedefiniz olduğunu ve bir ekip olduğunuzu mutlaka hatırlatın. Bu herkesi aynı vizyonel pozisyonu almaya ve olumsuz duyguların ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlayacaktır.

2) Belirsizliklerden Kaçının:

“Uyum”, “keskin” veya “kaygan” gibi belirsiz tanımlayıcılar tam olarak somut değildir ve yanlış yorumlamaya kolayca açık olabilirler. “Ben hoşlanıyorum” ya da “hoşuma gitmedi” gibi ifadelerden kaçınılmalıdır. Müşteriniz, işletmelerinin nasıl algılanmasını istedikleriyle ilgili tavsiyelerde bulunmak için donanımlı olsa da, tasarım uzmanları değildir ve istediklerini açıklayabilecek tasarımsal teknik dile sahip değildirler. Dolayısıyla, onlardan daha spesifik olmasını istemek en etkili yaklaşım olmayabilir. Bunun yerine, onlara “neden” diye sorup “neden” diye sormaya devam edin; böylelilikle gerçekte ne elde etmeye çalıştığını anlayabilirsiniz.

Bir diğer yararlı yaklaşım ise, onlardan istediklerine benzer örnekler vermelerini istemektir. Bu, düşüncelerini görselleştirmelerinde ve ikinizinde aynı anlayışta olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olmak için harika bir yoldur.

3) Dengeyi Koruyun:

Biz insanların negatif durumlara odaklanma eğilimi vardır. Fakat anlamanız gereken müşterinizin nelerden hoşlandığını anlamak onun nelerden hoşlanmadığını anlamakla ilgilidir. Artı, olumlu yorumlar herhangi bir eleştirinin olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olur.

4) Kişiselleştirmeyin:

Sorulması gereken bütün soruları sordunuz, müşterinizin ne istediğini anladığını düşünüyorsunuz fakat tüm hafta çalışmanıza rağmen müşteri tasarımınızı beğenmedi.

Tasarımlarınız eleştirildiğinde negatif bir tepki vermemek konusunda zorlanabilir ve müşterileri ne istediklerini etkili bir şekilde iletmemekle suçlamak kolay olabilir, fakat bunu yapmayın. Eleştiri, tasarım süreciyle doğrudan bağlantılıdır ve doğru yönetilirse, elde edilen geri bildirim hem sizin hem de müşterinin memnun olduğu bir çözüme ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Geri bildirim almak değerlidir, ancak yönetilmesi zor olabilir.Umarım yukarıdaki dört ipucu, projelerinizin tasarım aşamasının sorunsuz tamamlanmasına, aynı zamanda müşterilerinizi mutlu ederken, projelerinizin gerçekleşmesinde yardımcı olur. Projelerinizi hayata geçirmeniz için EFORWEB olarak yardımcı olmaya hazırız.

DİĞER YAZILAR

25/01/2018 : Web Tasarım