E-POSTA | +90 324 325 9933 | العربية

RESPONSİVE TASARIMIN ÖNEMİ

Responsive tasarımın önemine dair bilgilendirme...

RESPONSİVE TASARIMIN ÖNEMİ

Responsive Web TasarımTeknolojinin gelişmesi ile birlikte, teknoloji dallarından biri olan web sitelerinin de gelişmesi ve güncellemesi hızla artış gösterdi. Bu gelişim ve güncellemelerden biri de akıllı telefonların piyasada yaygınlaşması ile beraber kullanıcılar tarafından sevilir ve desteklenir bir hal buldu.

Hemen hemen her insanın kullanmış olduğu akıllı telefonlar, web sitelerinin görüntülenmesi konusunda responsive tasarımlar büyük bir öneme kavuştu.

Nedir Responsive ?

Responsive yani (tüm cihazlara uyumlu, duyarlı) çalışan tasarım kodlaması, mobile tablet minibook laptop ve desktop kullanıcıları tarafından kullanılan programların kullanıcılara en güzel şekilde ve uyumlu bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.

Responsive kodlamalarının yaygın olduğu alanlar çoğunlukla web üzerinedir. Eğer bir web sitesine sahip iseniz, akıllı telefon kullanıcılarını mutlu etmek ve onları kazanmak için web sitenizi mutlak suretle responsive tasarım olarak kodlamanız ya da tasarlatmanız gerekir.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla web sitelerini telefonlardan kullanılması da yaygınlaşmış oldu. Hal böyle olunca web sitelerinin kullanıcılara en sağlıklı ve kaliteli şekilde yanıt verebilmesi için Responsive tasarımların önem ve değeri ortaya çıkmış oldu.

Responsive tasarımlar ne kadar kaliteli kodlanır ve tasarlanırsa, kullanıcılar da bir o kadar web sitesinden memnun kalacaktır. Bu işlemler elbette siteyi ziyaret eden kullanıcıların siteden memnun kalmasını sağlayacak olan alternatiflerden bir tanesidir.

Responsive tasarımın önemi kadar onu kodlayanların ve tasarlayanlarında bu işi bilmesi ve bu işten kaliteli sonuçlar ortaya çıkarması da önemlidir. Bu konuda ise EFORWEB ekibine tam anlamıyla güvenebilirsiniz. Responsive tasarımlar büyük emek isteyen ve çalışılması zahmetli olan bir iştir. Ortada yapılacak olan bir responsive tasarım işi varsa, bunu mutlaka işi bilenin yapması gerekmektedir.

Yapılacak olan kalitesiz kodlamalar ve kalitesiz sonuç alınan responsive tasarımlar, hem site için hem kullanıcılar için büyük problemler ortaya çıkaracaktır.

Responsive tasarımların önemini bizlere gösteren bir nokta ise blog ve haber siteleridir.

Araştırma, haber okuma, inceleme gibi girdiğiniz, yazıların yoğunlukta olduğu web sitelerinde uzun süre vakit geçireceğinizden dolayı, site tasarımının mutlak suretle siteye girdiğiniz cihaza uyulu bir şekilde çalışması ve size en kaliteli okuma sonucunu sunması gerekmektedir aksi takdirde yazı fontu, göz yoran renkleri, içerik tasarımı kötü olan bir sayfada hiç birimiz uzun süre kalıp o yazıyı okumayı tercih etmeyiz. Bu hem cihazınız için hem kendi sağlığınız ve psikojiniz için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Bir kullanıcı için herhangi bir siteden beklentisi daima siteye giriş amacına en kısa,hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması olacaktır. Yaklaşık 5 – 6 yıl öncesine kadar kullanıcıların bu şekilde web sitelerinden sonuçlar alması mümkün değildi. Responsive tasarım teknolojisinin ortaya çıkması ve gelişmesi ile birlikte web sitelerinin mobile tarafından kullanılmasında artış görülmesiyle beraber kullanıcılarında bu teknolojiden memnun olmaları gözle görülür oldu.

Teknoloji her alanda gelişmini sürdürmektedir. Hedeflenen amac insanoğluna en güzel,pratik, kaliteli bir yaşam sunmaktır. Hayatımızın büyük bir çoğunu telefonlarla harcadığımız için ve neredeyse kullandığımız programlar ve web sitelerinin responsive olmasıda hem insanlar hem de teknoloji açısından büyük bir önem ve adım taşımaktadır.

Responsive web site tasarımlarının gelişmesi ile beraber google da bu konuda yeni algoritmalar geliştirerek responsive olmayan tasarımları ikinci planda tutup, teknolojiye uyarlı responsive olan tasarımlara öncelik tanımaktadır. Responsive tasarımlar web sitelerinin google da ilk sıralarda yer alması yani seo açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Bir web siteniz varsa ve responsive tasarıma sahip değilse hiç vakit kaybetmeden sitenizin mobile uyumlu tasarımını mutlaka yaptırmalısınız.

 

DİĞER YAZILAR

29/07/2016 : Editor